Menu

Domov

10.4.2018 - Domov
Domov

Každý touží po tom mít dokonalý a útulný domov. Mnoho lidí si termín domov spojuje především s vybavením bytu či domu. Přitom domov vytvářejí především lidé.

Nad významem domova se zamýšlela celá řada slavných osobností. Pojďme se společně zamyslit nad některými citáty na toto téma.
dívka se psem na pohovce 

Řekli na téma domov

„Sto mužů může postavit tábor, jenom žena dokáže vytvořit domov.“  Konfucius
 
Že žena je pravou stvořitelkou domova věděl už starý 1onfucius. Škoda, že na tuto skutečnost mnoho moderních žen často zapomíná.
 
 
„Není na světě nic hroznějšího než nenáviděný domov. Být nešťasten ve styku s jinými lidmi je přirozené, ale být nešťasten doma přirozené není.“Blaise Pascal
 prostřený stůl v retro stylu
Domov se může stát oázou klidu, míru a lásky, ale také vyhnanstvím plným nenávisti a utrpení. Dítě, které nikdy nezažilo útulný domov, sotva kdy dokáže budovat útulný domov pro své vlastní děti.
 
 
„Domov není tam, kde člověk vyrostl, to si nemysli. Domov je tam, kde Tě lidé vítají, když vstoupíš.“Kateřina Tučková
 
Domov dělají především lidé a jejich srdečnost. Lidé ochotni přijímat s láskou a bezpodmínečně druhého člověka a vítat ho s radostí.
 
 
„Manželství, rodina a domov má být zázemím člověka. Domov je totiž víc než nádražní peron, kam se přichází, kudy se prochází, odkud se nepřetržitě odchází. Není ani nocležna, ani příležitostná stravovna.“ Jan Procházka
 
V domovech jsou zaopatřovány naše základní potřeby. Ale domov je mnohem více. Uspokojuje také vyšší potřeby člověka. Člověk, kterému toto nebylo poskytnuto, není pro život dostatečně vybaven.
 
 
„Domov – vždycky to budu opakovat – není prostor, ale proces. Tady se schovávám před deštěm a zimou, tady žiji, tady trávím svůj volný čas, tady se rodí moje rodina, tady ji tvořím léty, trpělivostí a tolerancí a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost.“  Miroslav Horníček
 moderní herna pro děti
Je-li domov procesem, je i mou povinností ho spoluvytvářet a vnášet lásku a kladné principy. Nemohu být jen ten, který milosti domova přijímá, ale tím, kdo je spoluvytváří.
 
 
„Domov jsou ruce, do kterých smíš plakat.“ Miroslav Válek
 
Je málo míst, kde je vhodné plakat. Ale člověk se musí vyplakat, aby mohl jít dál a není podstatné, zda má vážné důvody nebo ne. A mělo by to být právě milující prostředí domova, kde člověk smí povolit uzdu svým emocím.

5/5 - (3 votes)