Menu

Když se sejde rodina u svátečního stolu

27.4.2023 - Domov

Slavnostní příležitosti jsou vhodné k tomu, aby se sešla u stolu celá rodina. Aby se slavnostní atmosféra ještě trochu vylepšila, je potřeba správně naaranžovat sváteční stůl. Základem bude určitě ubrus.
–         Rozhodně by se měly vynechat umělé materiály a raději sáhnout po klasickém látkovém, který bude překrývat celý stůl.
–         Správně by měl přesahovat okraje stolu o dvacet až třicet centimetrů.
–         Více se rozhodně nedoporučuje, protože by ho mohl některý neopatrný strávník při opouštění stolu vzít s sebou.
svatební dekorace
Uprostřed je vhodné doplnit ho menším ubrusem, který bude mít tvar čtverce nebo obdélníku. Bude to vypadat velice vkusně především u delší tabule. I přesto, že běžně nepoužíváte při stolování ubrousky, při slavnostních příležitostech by neměly chybět. Jaké zvolit? Určitě se na trhu najdou krásné papírové, ale látkové působí mnohem slavnostněji. Z látkového ubrousku mohou ti šikovnější vytvořit krásnou dekoraci. Dají se složit do vějířků, stromečků nebo pyramid. Textilní ubrousek se na stůl pokládá vedle vidličky. 

Slavnostní atmosféru doplní svíčky

Nejdůležitější je, aby vaši sváteční hosté měli vše připravené ve chvíli, kdy zasednou ke společnému jídlu. Určitě by nevypadalo dobře, kdyby hostitel každou chvíli odbíhal něco přinést. Příbor se klade vždy směrem od talíře. Hned vedle něho je nůž a vidlička na hlavní chod. Pak se přidávají další. Příbory se odebírají postupně z kraje. Jestliže se obáváte, že nebude vedle talířů dostatek prostoru, můžete bez obav využít i prostor nad talířem a položit tam dezertní lžičku nebo vidličku.
o   Vhodným doplňkem je svíčka uprostřed stolu
prostřeno na vánoce.

Plamínky dodají vaší oslavě slavnostnější ráz. Vkusně prostřený stůl je základem, který nepochybně k slavnostním příležitostem patří. A teď, když už je vše nachystané, můžete se začít těšit, až váš domov zaplní vítaní hosté.