Menu

S kým bydlí štěnice?

27.4.2023 - Domov

Štěnice je nepříjemný parazit, který žije v mnoha domácnostech. Živí se lidskou nebo zvířecí krví. Přes den je vidět nemůžete, spí a jsou dokonale schované. Nejčastěji se jejich úkrytem stávají i ty nejmenší škvírky v posteli, skříních, ale i v zásuvkách nebo podlaze. S příchodem noci ale vlézají a jejich jedinou starostí je pořádně se nasytit. Jejich kousnutí je dosti bolestivé, dokonce na ně můžete být i alergičtí, takže vám po nich nezůstane jen malý pupínek, ale velké otoky.

Pokud štěnice nic neruší (hluk, otřesy, světlo, aplikace insekticidů), výborně se jim v úkrytech daří. Zakládají tam dokonce kolonie, takže když jejich hnízdo odkryjete, najdete jich tam opravdu hodně, dokážou vaše obydlí doslova zamořit.

Štěnice se u vás doma může objevit z různých důvodů:
§  Přivezete si je z cesty. Pokud jste byli někde na dovolené, může se vám stát, že si v tašce přivezete nechtěný dárek – štěnici. Do tašky se vám mohla dostat v hotelu, ale také ve vlaku nebo v letadle. Proto vždy při návratu důkladně zkontrolujte svá zavazadla.
§  Přilezou k vám od sousedů. I když vy sami máte doma čisto a uklizeno, štěnice se k vám můžou dostat od sousedů. Přilezou po parapetu, stupačkách nebo pode dveřmi.
§  Přinese vám je návštěva. Stačí jedna štěnice v kabelce vaší návštěvy, a už i vy máte nechtěné spolubydlící.
§  Nakoupíte je v bazaru. Pokud rádi nakupujete v bazaru nebo na tržištích, dejte si pozor. Štěnice můžou být nejen v použitém nábytku, ale také v rámech obrazů nebo v poličce.

V posledních letech jejich výskyt celosvětově narůstá. Evropě nyní hrozí přímo invaze štěnic. Lidé se za jejich výskyt většinou stydí, proto nechávají řešení až na poslední chvíli. Přitom jejich výskyt vůbec není projevem nedostatku hygieny nebo nepořádku. Štěnice se můžou vyskytovat i v luxusu nebo novostavbách.

Jak s nimi bojovat?                       
Pokud štěnice objevíme u sebe v bytě, je potřeba zavolat odbornou firmu, která provede prohlídku a následnou deratizaci. Ta aplikaci postřiku musí zpravidla několikrát opakovat. Bez zásahu odborné firmy zpravidla štěnice nevyhubíte.