Menu

Holandské domečky na břehu karibského moře

27.4.2023 - Dovolená

Nizozemské království doplulo do Karibiku někdy v první třetině sedmnáctého století. jako první se vylodili na ostrově Curaçao, na němž založili město Willemstad, jenž byl nejspíš poctou králi Vilémovi Oranžskému. Willemstad je dnes hlavním městem tohoto ostrova, který má mnoho co nabídnout. Město je rozděleno zálivem, přes nějž vedou dva mosty.

Ve staré části města se nacházejí architektonické památky, které byly založeny a vystavěny v koloniální architektuře Holandska sedmnáctého století. na snímcích se můžete přesvědčit, že je, zvláště v těchto karibských místech, naprosto originální. Z téhož období se zde nacházejí také judaistické památky, synagogy z konce sedmnáctého století, muzea artefaktů, židovské muzeum a podobně.

V zálivu svaté Anny najdete mnoho zakotvených barevných loděk – většina z nich slouží jako plující tržnice, kde se nabízí plody moře, ale také rum a nějaké ovoce.

V centru města se nachází také pevnost Fort Amsterdam s protestantským kostelem z první třetiny sedmnáctého století, která sloužila jako sídlo guvernéra. Dodnes je zde sídlo vlády.

Pokud se vydáte mezi místní obyvatele, nenechte si ujít Old market. Prodává se tady úplně všechno (připomíná to polskou tržnici). Seženete tady ručně vyráběné náušnice, šaty, rum, ovoce a všudypřítomné plody moře. Obyvatelstvo zde hovoří svým jazykem, papiamento.

Jistě zde také ochutnejte místní kulinářské speciality.
–          Jedná se o směs holandské a kreolské kuchyně
–          Mezi speciality se zde řadí pokrm funchi, což je kukuřičná kaše a rýže podávaná s národní rybou kanic
–          Další specialitou je keshi yena, to je národní jídlo, které se skládá z sýrových kuliček plněných masem
–          Můžete si zde dá také opečeného leguána, který po správné úpravě prý chutná jako kuře…

Nejznámějším se ostrov Curaçao stal díky stejnojmennému likéru modré barvy. Na tento nápoj náhodou přišla rodina Židů někdy v devatenáctém století.