Menu

Život v duchu Hygge

27.4.2023 - Životní styl

Pojem Hygge se zrodil v Dánsku, kde je již po několik století životním stylem a nejčastěji používaným slovem vůbec. Tento fenomén pro Skandinávce znamená život v pohodlí, bez stresu, spěchu a radování se z každodenních věcí. Jedná se o neuchopitelný koncept, který se týká všech našich smyslů a svým způsobem jde o umění obklopovat se jen věcmi, které nám jsou prospěšné a dělají nám radost.
 mladá rodinka
Důvodů, proč jsou Dánové šťastní, je hned několik. Samozřejmě vše začíná i končí u sociálního zabezpečení, které mají na naše poměry štědré. Díky tomu se logicky u obyvatel snižuje stres a obavy z existenční nejistoty. Tito méně majetní lidé mají navíc přístup k bezplatné zdravotní péči, a dokonce univerzitnímu vzdělání. Seveřané si navíc dle všeho vzájemně více důvěřují a výsledkem jsou dobré mezilidské vztahy, které vedou k osobní spokojenosti všech.
 
Ačkoliv žijeme v jiné zeměpisné šířce a v odlišných podmínkách, dánský recept na štěstí můžeme aplikovat i u nás. Dánové totiž vědí, že namísto toho, aby si stěžovali na věci, které nemohou změnit, nezbývá jim nic jiného než si v každé situaci najít něco, co je potěší. Pocit pohody a radosti se dá navodit v každé situaci a na každém místě.
 teplé boty
Život podle Hygge není uzpůsoben pro „dietáře“ a lidi, co se bojí dobře najíst. Dánové si dopřávají velké porce a milují dezerty, v jejichž konzumaci dohánějí Finy, kteří mají největší roční spotřebu sladkostí na světě. Divíte se, že obě země s touto pozicí nepatří mezi ty, které by trpěly obezitou? Je to zkrátka tím, že lidé jsou aktivní a stále v pohybu, takže posbírané kalorie lehce spálí.
 
Chcete-li se naučit žít ve stylu Hygge, chyťte vždy daný okamžik, zastavte se a vezměte si z něj to nejpříjemnější a nejlepší. Většině se vnucuje otázka „kde na tohle mám vzít čas“, ale jedná se o záležitost, která stojí jen málo snažení. Důležité je správné duševní rozpoložení, které pomáhá zvládat nepříznivé situace.
 
Ukážeme vám pár tipů, kterými si vychutnáte každý den do sytosti!
·         Podstatou Hygge je čas strávený s rodinou a přáteli u prostřeného stolu. Pozvěte rodinu a přátele na dobré jídlo a chvíle pohody. Každý se může na pohoštění podílet tím, že přinese nějakou dobrotu z domu nebo jakkoliv pomůže s přípravou.
·         Všechno je v hlavě – umění přenést se přes nepříjemnosti a různá životní úskalí, protože přece vždycky může být hůř.
·         Udělejte si útulno! Polštáře a teplé chlupaté deky ve vašem interiéru nemohou chybět.
·         Seveřané milují dřevo, protože symbolizuje teplo a je prostě krásné. Pořiďte si pár dřevěných dekorací.
·         Vychutnejte si tu úlevu, kdy odpočíváte ve svém oblíbeném koutku a vypusťte starosti běžného dne. Ten koš prádla do zítřka přece nikam neuteče.
·         Jděte na procházku a vnímejte vánek, sluneční svit nebo padání sněhových vloček.
 
Co můžete získat a očekávat, když se necháte nést vlnou Hygge?
·         Strávíte více času s rodinou a přáteli, místo prosezených večerů před televizí.
·         Zmírnění stresu a zároveň zlepšení zdravotního stavu.
·         Prohloubíte svá přátelství a zároveň poznáte, která jsou pevná.
·         Poznání nových chutí a receptů.
·         Ušetřené peníze, které nenecháte v obchodních centrech a restauracích.