Menu

Vzduchotechnika v paneláku dovede nepříjemně překvapit

9.10.2022 - Business

Také máte rádi překvapení? Máme na mysli ta příjemná, například dárky pod vánočním stromkem či k narozeninám, nabídku zajímavé dovolené v rámci partnerského vztahu či výhru v loterii. Na takovéto události vzpomínáme ještě dlouhou dobu s láskou a s radostí, ale ne každá událost je radostná, a někdy se dokonce může přihodit nepříjemnost neočekávaná, která může mít velmi vážné následky.

vzduchotechnika v paneláku

Možná vás v této souvislosti napadá otázka, jaké vážné následky může mít využívání vzduchotechniky v paneláku, vždyť je to jen hromada plechového potrubí ve společné stoupačce? Na otázku je odpověď velmi stručná: mastnota + prach = výbuch a požár.

Mastnota + prach = hořlavina

Vzduchotechnika v průběhu mnoha měsíců a let průběžně nasává z obytných prostor částečky prachu a spolu skrze odsavač par v kuchyni se uvnitř usazují i drobné kapičky rozptýleného tuku. Je to proces velmi pomalý, srovnatelný s vymíláním balvanů v říčním korytu – tam také během týdne nezaznamenáte úbytek povrchu kamenů, ale když se přijedete podívat např. na Mumlavské vodopády do Harrachova, objevíte tam doslova vybroušené hrnce – velké prohlubně v obřích balvanech, které vymlela tekoucí voda. A uvnitř vzduchotechniky se pomalým tempem zas usazují drobounké prachové části s tukem a vytváří vrstvu, která je silně explozivní a hořlavá.

vzduchotechnika v domě

Stačí pak dostatek tepla a dojde k samovznícení nahromaděných nečistot, a je-li vrstva dostatečně silná, může to i vybuchnout. A jistě vám nemusíme popisovat, jak asi vypadá takový výbuch a požár ve stoupačce paneláku, a jaké to může mít následky. A to nejen majetkové, ale i zdravotní. Z tohoto důvodu by se měla vzduchotechnika v paneláku podrobovat čisticímu procesu a revizním prohlídkám , protože pokud se toto opomíjí, je každá stoupačka časovanou bombou, která může explodovat kdykoli a bez varování.