Menu

Soustruh dřevo zvládne opracovat velice přesně

15.1.2019 - Zboží

Původní surovina pro výrobu přístřeší a nábytku se dnes využívá podobným způsobem, jako tomu bylo před staletími, pouze opracování dřeva působí v současné době poněkud sofistikovanějším dojmem. Nynější výrobní nástroje a pomůcky umožňují tvořit jemnější třísky a hobliny a dosahovat přesných povrchů i bez nutnosti broušení.

soustruh na dřevo

K nejoblíbenějšímu strojnímu vybavení truhlářských dílen patří dřevo soustruhy. Práce s nimi je zábavná a lze ji považovat za tvůrčí činnost, která řemeslníky dokáže zabavit natolik, že se mnohdy práce stává koníčkem.

Jaké materiály lze soustružit

V podstatě jakékoli dřevěné polotovary z měkkého i tvrdého dřeva – smrk, borovici, modřín, buk, dub, olši, třešeň, jasan, habr, jilm, břízu atd. Měkké dřevo se opracovává snáze než proschlé, u mokrého polotovaru však časem při vysychání může dojít k barevným i tvarovým změnám finálního výrobku. Podstatné je také zajistit pomalé vysychání, neboť při nedodržení tohoto postupu může materiál popraskat. Na druhou stranu již dobře proschlé kusy jsou hůře dostupné a cenově nákladnější.

Soustruh dřevo opracuje velice přesně a toho se využívá při tvorbě šablon pro obrobky typu různých madel, klik, úchytek, krytů, nohou židlí a stolů, garnýží, ozdobných mříží, rozličných tvarů zábran a zábradlí. Velice často se soustružené výrobky objevují v podobě dětských hraček, stolních her (šachy, člověče nezlob se, dáma) a tvarově rozmanitého nádobí (misky a talíře).

soustruh

Nejčastěji se způsob obrábění soustředí na tzv. vřetenové soustružení, kdy je polotovar válcový, ukotvený do sklíčidla, otáčí se vysokou rychlostí a soustružnický nůž odebírá třísku. Dalšími způsoby opracování jsou soustružení podélné, segmentové, prstencové nebo příčné. Při práci se dřevem na soustruzích nejvíce záleží na kvalitě soustružnického nože, ten musí být zakoupen od renomovaných výrobců a měl by být schopný mnohonásobného broušení.