Menu

Skepticismus není na místě

27.4.2023 - Ekonomika


Někteří prognostici se na téma ekonomiky v Evropské unii vyjadřují skepticky. Prý stagnuje. Evropská komise to tak pesimisticky ovšem nevidí.
Evropská komise ve své jarní makroekonomické předpovědi avizovala, že ekonomika eurozóny i celé Evropské unie, poroste o 2,3% Zároveň je ovšem potřeba počítat pro rok 2019 zpomalení kvůli úprav měnové politiky v některých zemích a zpomalení světového obchodu.
Nicméně Evropa pokračuje v růstu. Nezaměstnanost se dostává nejen v České republiky a minimum. Rotou investice a veřejné finance si také polepšili.
statistiky a grafy.jpg
Samozřejmě jsou zde také rostoucí rizika, kvůli kterým se může hospodářství evropské unie velmi výrazně zpomalit. Kolísání finančních trhů, které jsme mohli sledovat v posledních měsících, se může stát trvalejším jevem. Velké riziko představuje protekcionismus, který se nesmí stát normálem, varoval ekonom Moscovici. Protekcionismus by mohl poškodit občany, kteří naopak potřebují spíše podporu.
koule z eur.jpg 

Nízká nezaměstnanost má i své negativa

Nezaměstnanost se snižuje i nadále a dostala se na úroveň před hospodářskou krizí. Ve stávající době je na 7,1% a pro rok 2019 lze předpokládat pokles na 6,7 procenta. Nicméně v zemích, které platí eurem je o něco vyšší. Loni to bylo 9,1%, pro letošek se očekává 8,4% a pro příští rok 7,9%.
Pokles nezaměstnanosti může přinášet celou řadu nevýhod. Tím, že lidé nemají obavy o práci a jsou si vědomi toho, že práci si vždycky najdou, klesá výrazně motivace pracovníků, což je samozřejmě velmi vážné riziko. Jsou to v konečném důsledku spíše zaměstnanci než zaměstnavatelé, kteří si určují pravidla. To pro vedení firem rozhodně není příliš pozitivní. Tato situace klade požadavky na nové vedení pracovního týmu a manažerské postupy. Také dochází více než kdykoli v historii k zaměstnávání lidí, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie.