Menu

Půjčku je třeba vybírat s maximální opatrností

16.4.2019 - Ekonomika

Vždy, když si vybíráte půjčku, měli byste si důkladně prověřit všechny podmínky, za kterých ji budete splácet. Ne všechno, co se třpytí, musí být zlato, a klidně se může stát, že právě půjčka, která vás na první pohled neoslní, je mnohem výhodnější, než si myslíte. Je tedy jasné, že byste si vždy měli vzít k ruce kalkulačku, ať už tu skutečnou, tak i tu, co je k dispozici na internetu, a vše byste si měli důkladně spočítat.

mince drobné

Ten hlavní parametr, který budete jistě sledovat, je úroková míra anebo také úroková sazba. Ta vypovídá o tom, kolik peněz zaplatíte navíc k zapůjčené částce. Úroková míra se vyjadřuje v procentech. Výhodnost jednotlivých půjček lidé nejčastěji posuzují podle toho, jaké k nim získají úroky. Nicméně záleží také na mnoha dalších faktorech, které hrají roli v tom, zda je vaše půjčka více či méně výhodná. Důležitá je samozřejmě i doba splatnosti, tedy doba, po kterou budete půjčené peníze i s úroky splácet. Čím déle budete splácet, tím nižší částku zaplatíte každý měsíc, nicméně tím více peněz zaplatíte celkově na úrocích. Jistě byste se měli zajímat i o to, zda budete platit nějaké poplatky, a to i předem před podpisem smlouvy. A důležité je samozřejmě i to, co vám hrozí v případě, když se se svými splátkami opozdíte, anebo dokonce když nebudete schopni splácet.

hodně peněz

Za mnoho druhů půjček ručí žadatelé nemovitostí. Týká se to především všech amerických půjček, ale také nebankovních úvěrů. Takové ručení vás v užívání nemovitosti nijak významně neomezuje – na nemovitosti leží pouze věcné břemeno zástavy. Ovšem v případě, kdy se vám stane, že nebudete mít dost peněz na splácení, můžete o svou nemovitost trvale přijít. A to je poměrně velké riziko, takže byste si vždy měli dobře rozmyslet, zda vám za to zvolená půjčka stojí, a zda vás podobné problémy nemohou v budoucnosti ohrozit.