Menu

Prodej zboží na sociálních sítích

27.4.2023 - Zboží

Přemýšlela jsem hodně o tom, zda je moudré si něco kupovat přes sociální sítě. Jak se dá ověřit, zda je prodejce důvěryhodný. Na sociálních sítích se může stát prodávajícím prakticky kdokoli. Většina skupin, která se věnuje prodeji různého zboží, je složena pouze z lidí, kteří mají doma něčeho přebytek, něco onosili či si koupili špatnou velikost, a tak toto zboží zase pošlou dál.

Je mi jasné, že namítnete, že v podstatě to, že už prodávají zboží pod svým vlastním jménem je poměrně osobní věc a tedy se dá předpokládat, že vše proběhne v pořádku. Dala jsem si tu práci a vyhledala několik rizik, které opravdu můžou ohrozit hladký průběh nákupu.

Platba předem

Ať už nakupujete přes internet či právě v nějaké sociální síti, vždy podstupujete riziko, že pokud zaplatíte předem dotyčnému obchodu či člověku na účet, stane se, že vám zboží i přes provedenou platbu, nepřijde. U internetového obchodu to bývá vyřešeno poměrně záhy, protože nebudete jediným podvedeným klientem a dá se předpokládat, že brzy při pátrání přes internet narazíte na někoho podobného, s kým budete moci začít řešit tuto situaci podáním trestního oznámení.

Dá se ale také předpokládat, že peníze už nikdy neuvidíte, stejně jako vámi vybrané zboží. Pokud se Vám však toto stane při nákupu přes sociální síť, může se stát, že znepříjemníte následně danému člověku život tím, že budete jeho praktiky ventilovat v dalších prodejních skupinách, tím na něj upozorníte a varujete tak i další nakupující.

Samozřejmě se může stát, že dotyčný si za účelem těchto podvodných prodejů vytvořil falešný profil, ale při vhodném nahlášení na policii se minimálně docílí toho, že se dohledá jeho opravdová totožnost.

Platba dobírkou

Další možností, jak získat zboží, je, nechat si poslat balík na dobírku. Tedy přímo při platbě na poště, dostanete balík s vybraným zbožím. Je pravdou, že se také může stát, že v balíčku nebude přesně to, co jste si vybrali či bude balík prázdný. Ovšem tím, že dotyčný nemá peníze na účtu hned, snižuje se riziko podvodu na minimum. Pokud by nastal problém s obsahem balíku, věřím, že na poště vstřícně vyřeší tuto situaci a doporučí vám, jak dále postupovat.

Osobní předání

I když to není tolik nepříjemná situace, jako předešlé, setkala jsem se také s tím, že ačkoli je sjednáno osobní předání zboží proti platbě, jedna strana se na místo nedostaví. Většinou je situace tím komplikovanější, že zúčastněné strany se osobně neznají, znají pouze své internetové profily, a nemají na sebe v danou chvíli telefonní čísla a mohou se tak v případě různých zpoždění či komplikací minout, aniž by chtěli tuto situaci vyvolat.

Samozřejmě se najdou i tací, kteří neumí vůbec pracovat s těmito obchody a na schůzky nechodí prostě proto, že už zboží prodali jinému zájemci a dalšího v řadě zapomněli informovat. Samozřejmě je spousta důvodů, proč někdy obchody nevyjdou, ale vesměs končí tak, že jedna ze stran je rozčílena, v dané skupině, stejně jako v předešlých případech, sdílí tuto zkušenost s ostatními uživateli dané skupiny.

Je rozumné všechny nákupy ve skupinách dělat s rozumem a snažit se vždy ověřit reálnost a hladký průběh předešlých obchodů či skutečnou identitu prodávajícího.