Menu

Péče o trávení našich mazlíčků

27.4.2023 - Zvířata

Vlastníme-li psa nebo kočku, jistě sledujeme jejich zdravotní stav a jakákoliv odchylka nás upozorňuje na to, že zvířátko má nějaký problém.

Určitým detektorem zdraví psa nebo kočky je zdravé trávení. Pokud dojde k poruše trávení, což je jakýkoliv stav, který brání správnému trávení nebo mění jeho rychlost, jakou potrava prochází tělem, pak je to známka toho, že u našeho zvířecího kamaráda není něco v pořádku. Jaký příznak by nás měl vyvést z klidu.

– opakované zvracení
– průjem nebo řídká stolice
– neobvyklé příměsi ve stolici jako hlen, krev, červi
– náhlá apatie zvířete
– kručení v žaludku
– ztráta hmotnosti
– nadýmání
– zácpa

Pokud se u zvířete objeví některý shora popsaný příznak, měl by majitel zvířete vědět, že není radno otálet. Vyzkoušíme – li domácí prostředky, které by mohli pomoci a ty nefungují, je rozumné jít se zvířátkem do veterinární ordinace. Je třeba říci, že někdy mohou domácí prostředky situaci ještě zhoršit, protože neznáme-li příčinu potíží, můžeme zvířeti spíš uškodit. Neuškodí mu opatření, které radí každý veterinář, že pokud má zvíře nemocný zažívací trakt, postupujeme jako u člověka. Nejprve nasadíme hladovku, pozor ale dáváme u koťat a březích nebo kojících samic, kde by mohlo dojít k situaci, kdy budou mít nedostatek cukru v těle a následnému kolapsu. Pokud se již potíže po 24 hodinách neopakují, můžeme pomalu začít dávat krmivo po malých dávkách. Pokud je zvíře již bez problémů, dávky postupně zvýšíme na normál. Nikdy nesmíme odebrat zvířeti vodu, i když by sebevíce zvracelo, protože voda je pro organismus nezbytná a tělo se bez ní neobejde.

Je dobré, myslíme-li při krmení našeho mazlíčka na prevenci. Je vhodné zavést zvíře již od malička na kvalitní krmivo, které mu bude vyhovovat a splňuje všechny předepsané složky, které má organismus zvířete dostávat. Krmivo by mělo být vysoce stravitelné, chuťově lahodící zvířecímu čumáčku, mělo by obsahovat dostatek vlákniny, elektrolytů a antioxidantů. Kvalitní strava zaručí, že zažívací trakt zvířete nebude nijak nevhodně drážděn ani poškozován.

Dopřejte svým zvířecím členům rodiny takovou péči, která je nebude poškozovat a krátit jim jejich zvířecí život. Odměnou vám budou jejich vděčné oči.