Menu

Nejnižší nezaměstnanost v Eurozóně má Česká republika

27.4.2023 - Ekonomika

Oproti loňským deseti a šesti desetinám procenta nezaměstnanosti klesla letos srnu nezaměstnanost na deset procent. O dva měsíce později už je to jenom osm a půl procenta. Celá eurozóna se raduje, že poklesla nezaměstnanost po devět procent. Statistický úřad Evropské unie zveřejnil výsledky statistik za poslední kvartál, který ukázal, že Česká republika má už tři měsíce za sebou nejnižší počet nezaměstnanosti.

Situace v eurozóně
V září podle statistického Úřadu Evropské unie klesla celková nezaměstnanost na území Evropské unie pod devět celých a dvě desetiny procent, což je poprvé za tuto dekádu. Nejmenší nezaměstnanost byla hlášena pro Českou republiku, jako tomu bylo i v srpnu a červenci.

Jak vypadá hodnota nezaměstnanosti za poslední měsíce
Hodnota nezaměstnanost během minulých dvou měsíců klesla ještě o dalšího půl procenta, navíc se předpokládá, že kvůli sháňce po brigádnících na sezónní práce během listopadu a prosince tato nezaměstnanost ještě klesne.

Podle českého statistického úřadu je to skutečně možné a Evropská unie také doufá, že tomu tak bude, aby se zvýšila produktivita hospodářství nejen u našeho státu, ale v celé eurozóně.

Výsledky počtu nezaměstnaných se podle Evropského statistického úřadu a České národní banky o osm setin procenta liší.
Evropskou unií byla nezaměstnanost v České republice vyměřena na čtyři celá procenta, což je ale o desetinu méně, než kolik naměřila za stejné období Česká národní banka. Mohlo dojít k chybě, k přepočtu nebo k nedorozumění, protože oba úřady používají na výpočet tohoto čísla v nezaměstnanosti stejné techniky a metodiky. Může to být úsměvné, ale mohlo také dojít k chybě. Jedna desetina procenta se nemusí zdát mnoho, ale převedeno na skutečné obyvatele jsou to tisícové hodnoty.

Jaké další země mají nízkou nezaměstnanost?
1.        Česká republika, čtyři procenta
2.       Německo, čtyři a dvě desetiny procenta
3.       Malta, čtyři procenta a sedm desetin

Které země jsou na tom s nezaměstnaností nejhůře?
1.       Řecko, v červenci to bylo dvacet tři a půl procenta
2.       Španělsko, devatenáct procent a čtyři desetiny
3.       Chorvatsko, třináct a šest desetin procenta