Menu

Karel Poborský – z jihu Čech ke hvězdám

27.4.2023 - Sport

                Karel Poborský je bývalým fotbalistou, kterému u nohou leželo Portugalsko i Itálie a nebýt Davida Beckhama, získal by možná nehynoucí slávu na Britských ostrovech. Legenda českého fotbalu se narodila 30. března 1972 v Jindřichově Hradci a na jihu Čech fotbalově vyrostl. S fotbalem začínal v klubu TJ Jiskra Třeboň, odkud nakoukl do mládežnické ligy přes TJ Dynamo České Budějovice. V jihočeské metropoli odehrál pět sezón v první lize mezi dospělými, než si ho vytáhla do svého kádru pražská Viktorie.
náměstí české budějovice
Během jedné sezóny, kterou zde strávil, podával natolik kvalitní výkony, které oslovily Slavii Praha a její zástupce. První sezónu po přestupu s pražským celkem vyhrál ligu (pro Slávii první titul po 49 letech). V sezóně 1995/1996 dokráčeli sešívaní s Poborským v sestavě až do semifinále tehdejšího Poháru UEFA (dnešní Evropská liga). Vrcholem sezóny pro Poborského bylo EURO 1996, kdy s českou reprezentací skončil druhý, když ve finálovém klání nestačili Češi na Němce.
manchester united
                Tento úspěch katapultoval Poborského mezi českou fotbalovou elitu a to neuniklo zahraničním agentům. Nakonec přetahovanou věhlasných klubů vyhrál Manchester United, kam přestoupil v roce 1996 a hrál zde až do roku 1998. Bohužel pro něj to byla éra nastupující megastar Davida Beckhama, který hrál na stejném postu. Poborský tak nedostával tolik času na hřišti, přesto v 37 zápasech vsítil 6 branek a nespočet připravil.
                Kvůli velké konkurenci přestoupil po sezóně do Benfici Lisabon. V portugalském celku se naplno projevil jeho talent a stal se z něj základní kámen sestavy. Získal si srdce všech fanoušků klubu, kteří jej dokonce pravidelně volili nejlepším hráčem sezóny. V hlavním městě Portugalska strávil 4 veleúspěšné sezóny.
fotbalový stadion
                Na doporučení Pavla Nedvěda, tehdejšího hráče Lazia Řím, přestoupil v roce 2001 do italského celku. Tam ale moc nezapadl do sestavy a v květnu 2002 se vrátil do ČR, konkrétně do pražské Sparty, se kterou dvakrát vyhrál ligu. Po nevydařené sezóně se roku 2005 vrátil zpět do týmu Dynama České Budějovice.
                Zřejmě nejslavnějším okamžikem kariéry byl ovšem legendární „dloubák“ ve čtvrtfinále EURA 1996, kterým zajistil postup reprezentace do semifinále.