Menu

Delta Okavanga: oáza zeleně uprostřed Kalahari

27.4.2023 - Cestování

·         Teplota vzduchu: 45 °C
·         Stát: Botswana
·         Místo: Delta Okavanga
·         Plocha: velká asi jako celá Morava

Řeka, která končí v poušti

Okavango je nejslavnější vnitrozemní řeka, která nekončí v moři ani v oceánu nebo v jezeře či v jiné řece, ale končí v poušti, uprostřed nikoho a ničeho, a to obrovskou deltou, jejíž součástí jsou mokřiny, bažiny, laguny, kanály, jezera, meandry, úžiny jiná nebezpečná mokrá místa. Okolo je jenom savana v období dešťů a poušť v období sucha, obojí patří poušti Kalahari.

Delta Okavanga kdysi ústila do jezera
Jezero Makgadikgad vyschlo již před více než deseti tisíci lety, avšak než vyschlo, byla to právě řeka Okavango, která je zásobovala vodou. Tato řeka, která tvrdošíjně teče dál, ačkoli už dávno nemá kam, zásobuje životem téměř celou Botswanu, bez níž by to byl chudý a opuštěný písčitý stát. Takhle se zde prohání spolu se slony a žirafami i hroši, hejna plameňáků a stáda zeber, na něž pod hladinou mokřad a vedlejších toků delty číhají krokodýli.

·         Nic než divočina
Delta této řeky je jedním z posledních míst na zemi, jimž se skutečně může říkat divočina. Její rozloha a podnebí tomu víc než jenom přispívají. Lidskou činností je proto téměř nedotčena, a až na domorodé kmeny a pár turistů nebo fotografů se sem skutečně lidská noha vydá jenom málokdy.

·         PROČ?
Jelikož tato oblast je vysoce nebezpečná. Nikdy nevíte, jak hluboká je voda jenom metr od vás, a také si nemůžete být jisti, co tam čeká. Také se tu můžete velice jednoduše ztratit, protože v tomto okolí se vyskytují tisíce drobných ostrůvků a také slepá ramena řek. Ztratit se v hustém porostu, jenž je tvořen převážně travou typickou pro savanu, papyrem a rákosem, není ani trochu složité. Lidé se sem vydávají pouze s průvodci.

Přesto se do tohoto místa vydávají turisté i dobrodruzi, aby zde strávili noc přímo mezi šelmami, v srdci africké divočiny.