Menu

Česká federace potravinových bank uspořádala Národní potravinovou sbírku

27.4.2023 - Ekonomika

Statistika uvádí, že aktuální chudobou je ohroženo až deset procent populace České republiky. V reálu to znamená, že až na dvě stě tisíc lidí je denně ohroženo tím, že nemají co jíst, nebo se v jídle skutečně nelidsky odbývají. Co dělat v tomhle případě?

–          Když lidé potřebují pomoct
Přispíváte na charitu? Pokud jdete po ulici a vy vidíte člověka, který má před sebou klobouk, přispějete mu do něj? Jste jeden z těch lidí, kteří neváhají pomoct dalším, kdykoli může? Jste škrti, kteří nedají z ruky ani zlomenou grešli, nebo neváháte pomoci, pokud si to jenom trochu můžete dovolit? Filantropie je součástí životního stylu, jak si každoročně ověřujeme.

–          Kdy jsme k ostatním lidem nejštědřejší?
Klasicky nejvíce přispíváme na charitu, na nemocné, na děti bez domova, na potřebné, na ženy v útulku, lidi po úrazech nebo jiné životní neštěstí druhým lidem právě v období vánoc. U nás se advent každoročně pojí s nějakou charitativní akcí, kterou doprovází Česká televize a bohatý program o lidech, kteří si prostřednictvím tohoto programu snaží zajistit od jiných finanční dary, aby se jim žilo alespoň o trošku lépe.

Češi jsou v tomto ohledu rok od roku štědřejší. Loni na Vánoce věnovali přibližně pět miliard a dvě stě milionů korun k tomu. Letos se předpokládá, že tohle číslo bude ještě větší díky zvýšení minimální mzdy.

–          Nejen na nemocné děti
Češi se učí přispívat i na jiné oblasti potřebných než jenom na děti. Přispívají také na útulky se zvířaty, na chudé lidi, na nové vybavení dětských domovů nebo na operace, které stojí statisíce korun. Statistika ministerstva práce tvrdí, že za říjen letošního roku je u nás evidováno na dvě stě tisíc lidí, kteří doslova živoří a velmi často nemají ani co jíst.

Právě pro ně byla zorganizována akce Národní potravinová sbírka

Národní potravinová sbírka – kdo je hladem nejohroženější?


–          Senioři
–          Handicapovaní lidé, odkázaní sami na sebe
–          Matky s dětmi v azylových domech
–          Armáda spásyJaké potraviny chybí chudým lidem nejvíce
–          Maso, kvůli chudobě se jim téměř žádného nedostává
–          Ovoce, děti jsou ochotny se o ně i prát
–          Zeleninu, matky s dětmi v azylových domech žádnou neměly už týdny

Jaké potraviny mají lidé ohroženi chudobou doma
Většinou to nejlevnější a nejméně kvalitní jídlo. Základ je zelí, brambory, občas nějaká levná konzerva. Největší radost mají děti z banánů a pomerančů – je to jako za dob totality. Sbírky se letos zúčastnila čtvrtina Čechů.