Menu

Bydlet na vesnici nebo ve městě

27.4.2023 - Ekonomika

Kdo bydlí ve městě, zpravidla touží po klidu venkova a zase naopak lidé, kteří bydlí na vesnici či v malém městečku by se rádi přestěhovali do města.

Z ekonomického pohledu je bydlení ve městě dražší, např. kolik zaplatíte za byt v Praze, za to máte na venkově dům, v poslední době přibývá lidí, kteří sice dojíždí za prací do velkých měst, ale bydlí na venkově.

Jaký je život ve městě:
Lidé, kteří žijí ve velkých městech, mají spoustu výhod, ať už se to týká inženýrských sítí (dodávky tepla, elektřiny a vody), v blízkosti mají veškeré potřebné úřady, a nesmíme opomenout městskou hromadnou dopravu, tou se snadno a kolikrát rychleji než autem dostanou tam, kam potřebují.
Samozřejmě asi nejhlavnějším důvodem, proč si lidé volí raději život ve městě, i když vyjde několikanásobně dráž, jsou nabídky pracovních míst, v mnoha případech je pracovní doba taková, že ani dojíždění z vesnice by se jim nevyplatilo.

Další PRO pro život ve městě, a to se netýká jen mladých lidí, je velký výběr míst, kam vyrazit za zábavou či kulturou, velká města nabízejí nespočet možností.

Nevýhodou bydlení ve městě je právě ekonomická stránka, byty jsou ve velkých městech velice drahé, proto lidé volí často pronájem, tím pádem byt není „jejich“ a snaží se získat např. hypotéku na vlastní bydlení, ale to si v centru velkých měst může dovolit jen málokdo, takže často volí potom bydlení v okrajových částech města.

Další nevýhodou bydlení ve městě je větší shon a stres, vyšší kriminalita a horší životní prostředí, z tohoto důvodu někteří volí alespoň víkendovou pohodu na chatě či chalupě, pokud si to mohou dovolit.

Výhodou naopak je, že Vám vlastně nikdy nic nedojde, večerky, které jsou ve velkých městech na každém rohu, mají otevřeno od brzkých ranních hodin do pozdních večerních, takže pokud pracujete i např. do 21h, není problém si ještě nakoupit, což na vesnicích možné není.

Jak se bydlí na vesnici:
Spousta lidí sní o bydlení na vesnici s tím, že budou za prací dojíždět, ekonomicky je to určitě levnější, navíc bydlíte „v přírodě“, k domku většinou náleží i zahrada, kde si můžete spoustu věcí sami vypěstovat, odhodlaní jedinci se mohou pustit i do chovu drobných domácích zvířat.

Hlavní výhoda bydlení na vesnicineplatíte nájemné, platíte pouze za poskytované služby (odvoz odpadků apod.), další náklady, např. jak si budete dům vytápět atd., jsou zcela ve Vašich rukou.

Nevýhodou bydlení na vesnici může být, pokud Vám povyrostou děti, Vy sami se dopravíte do zaměstnání autem, ale takhle musíte počítat s tím, že na vesnicích jezdí většinou autobus nebo vlak jednou až dvakrát denně, tudíž musíte počítat s tím, že jeden z partnerů vždy bude muset vozit děti do školky, školy, na kroužky atd., proto pokud o bydlení na vesnici uvažejete, volte raději takovou, kde alespoň je školka a základní škola.

A v neposlední řadě musíte počítat s tím, že na vesnice najdete pouze jeden obchod (zpravidla předražený), takže při nákupu ve městě je lepší na nic nezapomenout.